دادچی - ثبت آگهی رایگان
 دادچی - ثبت آگهی رایگان
طبقه آخر آپارتمان

آیا با مزایا و معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان آشنایی دارید؟

امروزه با پدیده انبوه سازی و رشد آپارتمان‌ها و برج‌های بلندمرتبه، معماری شهری تغییرات زیادی را تجربه کرده است. در گذشته، ساختمان‌ها نهایتاً دو یا سه طبقه بودند، اما اکنون با افزایش جمعیت و نیاز به فضای بیشتر، آپارتمان‌ها و برج‌های بلندمرتبه احداث می‌شوند. در این زمینه، برخی افراد ترجیح می‌دهند در طبقات بالایی ساختمان زندگی کنند، زیرا چشم اندازی زیبا و خلوتی که در این نوع واحدها وجود دارد، برایشان جذاب است.

اگرچه زندگی در طبقه آخر ساختمان برای برخی افراد جذاب است، اما این نوع زندگی مزایا و معایب خود را دارد. در گذشته، این طبقات محل زندگی افراد ثروتمند بودند و از جذابیت‌های فراوانی برخوردار بودند. یکی از مزایای زندگی در طبقه آخر، دوری از هیاهوی شهری و صدای شلوغی است که در آنجا به کمترین حد می‌رسد. همچنین، مناظر زیبای شهر را می‌توان به راحتی از این نوع واحدها ببینید.

اما با وجود این مزایا، زندگی در طبقه آخر نیز دارای برخی معایب است. یکی از مشکلات اصلی، خرابی آسانسور و رفت و آمد دشوار به طبقه آخر است. علاوه بر این، فشار آب در این طبقه ممکن است به درستی مدیریت نشود و در زمان اوج مصرف آب، مشکلاتی برای ساکنین ایجاد شود.

در نهایت، زندگی در طبقه آخر یک ساختمان، ممکن است برای برخی افراد جذاب باشد، اما قبل از انتخاب آن بهتر است مزایا و معایب آن را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

مزایا زندگی در طبقه آخر ساختمان

 • از مهم‌ترین مزایا زندگی در طبقه آخر ساختمان نورگیری خوب آن است که به دلیل محصور نبودن در میان ساختمان‌های دیگر، نور خوبی از اطراف وارد خانه می‌شود که نه تنها موجب روشن‌تر شدن خانه می‌شود بلکه خانه را در فصول سردتر سال به خوبی گرم می‌کند.
 • از دیگر مزایا زندگی در طبقه آخر ساختمان باید به چشم انداز بهتر و جذاب‌تر آن اشاره کنیم. خانه‌هایی که در طبقه آخر قرار دارند، از چشم اندازهای شهری و فضای سبز بیشتر برخوردارند و بهتر می‌توانند بوستان‌ها یا فضای سبز اطراف را ببینند. به دلیل همین موضوع هم خرید طبقه آخر در یک آپارتمان در نزدیکی بوستان‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است.
 • یکی از مزایا زندگی در طبقه آخر آپارتمان، آن است که صدای پمپ آب خانگی کم است و زمانی که پمپ آب در طبقه همکف قرار گرفته باشد، به دلیل صدای زیاد آن، همسایه‌ها دچار مشکل می‌شوند، اما اگر شما در طبقه آخر زندگی کنید، با هر بار روشن و خاموش شدن پمپ اذیت نخواهید شد.
 • زندگی در آخرین طبقه ساختمان، مزایای دیگری نیز دارد و آن وجود امنیت در این طبقه است. در واقع هر چه در یک ساختمان به سمت بالاتر می‌رویم، امنیت آن نیز بیشتر خواهد شد. دلیل این موضوع، رفت و آمد کمتر به این طبقات است و اگر فردی بخواهد وسیله‌ای را جابجا کند و از خانه بدزدد، حمل این وسایل سخت‌تر خواهد بود. بنابراین اطمینان بیشتری به لحاظ ایمنی بر روی طبقات بالایی وجود دارد.
 • با زندگی در طبقه آخر، آرامش بیشتری را تجربه می‌کنید زیرا طبقات پایین‌تر صداهای آزار دهنده‌ای مانند باز و بسته شدن درب‌ها، باز شدن درب پارکینگ و بسته شدن آن، رفت و آمد ماشین‌ها و افراد و سر وصدای ناشی از آنها را بیشتر احساس می‌کنند و این موضوع مزاحمت بسیاری برای آنها ایجاد می‌کند، در حالیکه زندگی در طبقه آخر به دور از سر و صداهای مزاحم هر گونه رفت و آمدی خواهد بود.
 • زندگی در طبقه آخر همچنین با ریسک کمتری در برابر بالا زدن آب فاضلاب و لوله‌ کشی‌های اصلی همراه است، در حالیکه ریسک این موضوع به خصوص در طبقه اول بسیار بیشتر است.
 • از مزایای دیگری که برای زندگی در طبقه آخر باید به آن اشاره کنیم، دور بودن از حشرات و حیوانات موذی خارج از خانه است زیرا این حشرات و حیوانات قادر به بالا رفتن از طبقات نیستند. برای مثال در بسیاری از طبقات اولیه ساختمان موش و سوسک از طریق لوله‌های فاضلاب وارد خانه می‌شوند.
 • با توجه به اینکه همیشه گرما به سمت بالاتر حرکت می‌کند طبقات بالایی گرمای بیشتری دریافت می‌کنند و این موضوع برای افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند گزینه مناسب‌تری است و هزینه‌های گرمایشی را به شدت کاهش می‌دهد.
✔ حتما بخوانید:  مزایا و معایب خرید ویلا در شمال

معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان

 • زندگی در طبقه آخر آپارتمان به خصوص در فصل زمستان همراه با احساس سرمای بیشتری است. طبقات زیرین و طبقاتی که در ارتفاع هستند معمولا سردتر هستند و یکی از دلایل این موضوع، بادگیر بودن و ساخت و ساز کمتری است که در اطراف ساختمان‌های بلندمرتبه وجود دارد. اما طبقات میانی با توجه به آنکه از پایین و بالا محصور بوده و گرمایش بهتری دارند اما طبقات بالایی هم از اطراف و هم از بالا در معرض سرمای هوا هستند. با توجه به این موضوع، در برخی از خانه‌ها برای گرم کردن خانه از سیستم گرمایش از کف استفاده می‌شود.
 • همانطور که زندگی در طبقه آخر ساختمان در فصل سرد، سردتر خواهد بود، در فصل تابستان نیز خانه گرمتر از واحدهای دیگر خواهد شد. بنابراین از دیگر معایب زندگی در طبقه آخر ساختمان گرمتر شدن آن در فصل تابستان است. در این فصل آفتاب به صورت مستقیم بر سقف خانه تابیده و پنجره‌ها نیز نور بیشتری را وارد خانه می‌کنند. به همبن دلیل هم استفاده از کولرهای آبی در طبقات بالا مناسب نیست و بهتر است از کولرهای گازی و یا داکت اسپلیت استفاده شود.
 • امروزه وقتی تعداد طبقات ساختمان زیاد می‌شود، باید سیستم اطفا حریق نیز در آن لحاظ شود و در همین زمینه، یکی دیگر از معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان، نبود امکانات مناسب برای اطفا حریق است زیرا در این طبقه فشار آب کافی برای کنترل آتش وجود ندارد. بهتر است اگر سیستم‌های آتش نشانی در این طبقات وجود ندارد حتما از کپسول‌های مناسب استفاده شود.
 • موضوع دسترسی به طبقه آخر آپارتمان نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که زندگی در طبقه آخر را دشوار کرده است. همیشه باید این نکته را در نظر داشت که احتمال خرابی آسانسور وجود دارد و گاهی اوقات حتی برخی آپارتمان‌ها بدون آسانسور هستند. بنابراین اگر انتخاب شما زندگی در طبقه آخر ساختمان است، باید خرابی احتمالی آسانسور و رفت و آمد با پله‌ها را نیز فراموش نکنید.
 • از دیگر معایب زندگی در آخرین طبقه آپارتمان باید به موضوع فشار آب اشاره کنیم. فشار آب در طبقات بالایی عمدتا به دلیل افزایش ارتفاع به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد و برای این کار اخیرا تدابیری اندیشیده شده است که از جمله آنها استفاده از پمپ و منبع آب است اما باز هم با افزایش طبقه فشار آب کمتر می‌شود و این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد.
 • از دیگر معایب زندگی در طبقه آپارتمان که بسیار هم اهمیت دارد، دسترسی سخت‌تر به محیط بیرونی ساختمان است. این موضوع به خصوص در شرایط اضطراری مانند وقوع زلزله و غیره پر رنگ‌تر می‌شود. زیرا در این مواقع استفاده از آسانسور ممنوع است و شما باید خودتان را به سرعت به خارج از آپارتمان برسانید.
 • گاهی اوقات ترس از ارتفاع نیز برای زندگی در طبقه آخر آپارتمان دردسر ساز می‌شود. بسیاری از افراد از ارتفاع بالا می‌ترسند و به همین دلیل زندگی در طبقه آخر برای این افراد مشکل‌تر خواهد بود.
 • یکی از معایب زندگی در طبقه آخر، احتمال نشتی رطوبت از سقف آپارتمان به داخل واحد است. گاهی اوقات ایرادات در پشت بام و ایزوگام نامناسب موجب نفوذ رطوبت و آب به داخل خانه می‌شود و دردسرهایی را برای ساکنین به وجود می‌آورد.
 • از دیگر معایب زندگی در این طبقات به گران‌تر بودن هزینه خرید و اجاره آنها باید اشاره کنیم. در حالت کلی خرید و اجاره خانه در طبقات پایین، ارزان‌تر است. زیرا با بالارفتن طبقه ضریب طبقات نیز با توجه به مزایای طبقات بالاتر مانند چشم انداز بهتر، به آن اضافه می‌شود.
 • زمانی که یک آپارتمان به آسانسور بار مجهز نباشد، جابجایی وسایل سنگین در آن بسیار سخت خواهد شد. برای مثال زمانی که شما بخواهید به طبقه آخر اسباب کشی کنید. باید تمامی وسایل بزرگ و کوچک را تا طبقه آخر با پله‌ها حمل کنید.
 • با توجه به اینکه طبقه آخر در فصل گرما، گرمتر خواهد بود شما باید هزینه بیشتری بابت انرژی و سرد کردن خانه پرداخت کنید. به خصوص خنک کردن خانه در طبقه آخر مناطق گرمسیری برای شما گران‌تر تمام خواهد شد.
 • بر خلاف آنکه طبقه آخر ساکت‌تر است و شما همسایه بالایی ندارید، اما یکی از معایب زندگی در آخرین طبقه آپارتمان آن است که همواره باید حواستان را جمع کنید که به افرادی که در طبقات پایین شما هستند احترام بگذارید. سر و صدا و دویدن بچه‌ها می‌تواند برای همسایه‌های پایینی آزار دهنده باشد. بنابراین اگر فرزند کوچکی دارید، خرید خانه در طبقه آخر برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود.
اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید